czwartek, 30 kwietnia 2015

Fotorelacja z warsztatów

 "Moje prawa, ich prawa, nasze prawa" - zajęcia      warsztatowe z udziałem rodziców.





















"Moje prawa, ich prawa, nasze prawa..."- warsztaty dla uczniów i ich rodziców

„Moje prawa, ich prawa, nasze prawa…” 
"Nie bij, nie zawstydzaj, nie strasz, nie krzycz, nie lekceważ; pocałuj, przytul, pochwal, posłuchaj, pociesz" (J. Korczak).
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka" (Jan Paweł II ).
Nasze kolejne zajęcia warsztatowe "wpisały" się w Ogólnopolski Dzień bez Bicia. Dało to naszym rodzicom furtkę do swobodnych wypowiedzi na temat ich codziennych zmagań z niepełnosprawnymi dziećmi, trudów związanych z wychowaniem, nauczaniem, rehabilitacją, załatwianiem spraw urzędowych itp. Coraz pewniej poruszali się w tematyce praw i obowiązków, nie bali się wymieniać podstawowych praw, zastanawiali się głośno, czy sami w niektórych sytuacjach nie naruszyli praw dziecka, a jeśli, to co tak naprawdę tym zyskali i co było motorem sprawczym takiego zachowania. Zajęcia przebiegały bardzo burzliwie. Rodzice w sposób ekspresyjny przedstawiali różne sytuacje z życia dzieci. Chwilami trudno było zapanować nad emocjami (pozytywnymi i negatywnymi). Pojawiały się smutne stwierdzenia (popierane przykładami z życia), że nie zawsze prawa dzieci ( a zwłaszcza dzieci niepełnosprawnych )  są na co dzień przestrzegane, że są takie sytuacje, że trzeba o nie zawalczyć ( to właśnie wtedy matki naszych dzieciaków używają określenia "dzieci innego Boga")...Ale nikt z rodziców się nie skarżył, nie użalał nad sobą. Wręcz przeciwnie, potrafili podać wiele  zalet swoich dzieci, cieszyć się z ich sukcesów, wspólnie śmiać z lapsusów czy uporu. Dostrzegali też pomoc i wsparcie, z jakim spotykają się w życiu codziennym. Są pełni optymizmu, widzą kiedy prawa dzieci żyją ( i potrafią już mówić o tym). Bardzo krytycznie oceniali również zachowania swoich dzieci.  Padło też pytanie jednego z rodziców "czy my tu rozmawiamy o prawach dziecka czy prawach człowieka?"...No właśnie..przecież "prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka"...Nasi rodzice już to zrozumieli (już o tym wiedzą).
Do części II warsztatów zaprosiłyśmy uczniów. Wraz z rodzicami stworzyli oni mapę mentalną pojęcia prawo, potem dopasowali nazwy praw do poszczególnych obrazów, tworząc gazetkę tematyczną, która stała się podsumowaniem wiedzy na temat znajomości praw dziecka.                                                                  Na podstawie  typowych scenek z życia szkolnego i pozaszkolnego przedstawianych przez dorosłych uczestników zajęć – uczniowie wyodrębniali bohaterów pozytywnych i negatywnych, przypisywali  im określone cechy, próbowali wskazać właściwą drogę postępowania, zachowania i poprawy.                                                                                   Wspólnie z rodzicem dobierali emotikonki symbolizujące uczucia ofiary i agresora, przypisywali zachowania charakteryzujące dane postacie.                                                        
W zabawie  „Rundka bez przymusu” udzielali rad agresorowi i ofierze przemocy.
Na zakończenie zajęć stworzyli niezwykłe kosze z owocami, które przypominać będą uczestnikom o tym, że każdy człowiek ma prawa. Tam, gdzie naruszamy prawa innych ludzi, kończą się nasze prawa. Możemy mówić i robić co chcemy dotąd, dopóki nie ranimy uczuć innych osób. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli chcemy być traktowani według tej samej zasady przez innych.






















Opiekunowie innowacji: Alina Witkowska i Hanna Ojcewicz

Prawa dziecka, część 5

Prawo do rozwoju



Prawo do życia jest najbardziej podstawowym prawem każdego człowieka. Nikt nikogo nie może życia pozbawić. Państwo musi zadbać o to, żeby ludzie czuli się bezpiecznie. Państwo ma także obowiązek zapewnić jak najlepszy rozwój dzieci. Prawo do rozwoju nie oznacza jedynie rozwoju fizycznego ale też psychiczny, intelektualny. Państwo musi zadbać o odpowiednią ilość szkół i zagwarantować możliwość zdobycia wykształcenia każdemu.  

środa, 29 kwietnia 2015

Prawa dziecka, część 4


Prawo do swobody sumienia i wyznania



Człowiek ma pełne prawo wyboru co chce myśleć i w kogo chce wierzyć. Każdy ma prawo do szacunku dla swojego światopoglądu - nikogo z powodu jego sposobu myślenia czy wyznawanej religii nie wolno prześladować, poniżać ani wyśmiewać jego poglądów lub obrzędów.

wtorek, 28 kwietnia 2015

Prawa dziecka, część 3

Prawo do wychowania w rodzinie



Dziecka nie wolno rodzicom zabierać. W Polsce tylko sąd może zadecydować o odebraniu dziecka rodzicom - dzieje się tak w wyjątkowych sytuacjach, kiedy rodzice nie chcą lub nie moga opiekować się dzieckiem; źle je traktują, nie interesują się jego potrzebami, nie lecza gdy jest chore, głodzą. Takim zaniedbanym dzieckiem ma obowiązek zaopiekować się państwo.


poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Prawa dziecka, część 2

Prawo do prywatności



Prywatne jest wszystko to, co jest osobiste, zarówno rzeczy, mieszkanie, jak również sprawy prywatne i rodzinne. Prawo do prywatności oznacza, że nikomu nie wolno bez szczególnie uzasadnionych powodów (precyzyjnie przewidzianych w przepisach prawnych) wkraczać w nasze życie i sprawy osobiste.

Prawo do tajemnicy korespondencji

Prawo to oznacza, że każdy człowiek (oczywiście dziecko też) może decydować o tym kto przeczyta jego list, pamiętnik czy wiersz. Dorośli mogą zwrócić sie do sądu, jeśli ktoś naruszy to prawo - dzieci podlegają władzy rodzicielskiej więc w ich imieniu mogą wystąpić rodzice.

  

piątek, 24 kwietnia 2015

Prawa dziecka, część 1

Mam prawo do nazwiska i obywatelstwa



W Polsce każdy ma prawo do nazwiska i obywatelstwa.
Każde dziecko po urodzeniu musi byc zarejestrowane w
urzędzie Stanu Cywilnego. nazwisko, imię, obywatelstwo
oraz pochodzenie są elementami tożsamości człowieka,
która jest chroniona przez prawo.

   

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Nasze prawa, ważna sprawa


"Niech się wreszcie każdy dowie 
i rozpowie w świecie całym,
że dziecko to także człowiek,
tyle, że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni, 

którym za to należą się brawa,

chcąc wielu dzieci los zmienić, 
spisali dla nas mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta,
Spróbujmy dobrze zapamiętać.


Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do robienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić wyzywać,
I każdego mogę na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata, już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabraniać spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać aby każdy uznał moje prawa
A gdy różnią się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu w wierszu poukładały,
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej jak umiecie."

sobota, 11 kwietnia 2015

Nasze przygotowania do warsztatów

Od kilku dni, w czasie wolnym, zajmujemy się przygotowaniem materiałów i rekwizytów do zajęć warsztatowych z rodzicami. 
Taka działalność to wspaniała okazja do integracji z koleżankami i kolegami, czas na kreatywność i swobodną rozmowę.