Radosnego i szczęśliwego Nowego Roku !!!
czwartek, 31 grudnia 2015
piątek, 25 grudnia 2015
poniedziałek, 21 grudnia 2015
piątek, 11 grudnia 2015
Oryginalne pomysły na tegoroczne drzewka
Prace wykonane z użyciem brzozowego chrustu, szyszek, jutowych kokardek i modnych w tym sezonie pomponów ;)
czwartek, 10 grudnia 2015
środa, 9 grudnia 2015
wtorek, 8 grudnia 2015
Zabawy przeciwko agresji
Rozładowują napięcie emocjonalne.
Złość to uczucie niezbyt fajne, ale nawet dzieciakom nie jest ono obce. Zamiast jednak powtarzać im, że mają się nie denerwować i uspokoić, lepiej zaproponować im zabawę, która pomoże rozładować napięcie emocjonalne, a rosnącą agresję ukierunkuje na bardziej akceptowalne działania. Złości nie można w sobie dusić, ale można się z nią trochę pobawić i w ten sposób szybko pozbyć.
1. Start rakiety
Dziecko zamienia się w rakietę, która za chwile wystartuje w podróż kosmiczną. Zaczyna od bębnienia palcami w podłogę, najpierw powoli i delikatnie, potem coraz szybciej i głośniej. Następnie bębnienie zamienia się w uderzanie dłonią, klaskanie, tupanie nogami, coraz szybciej i głośniej. Dziecko może też zacząć od cichego brzęczenia, naśladowania szumu rakiety i stopniowo wydawać coraz głośniejsze dźwięki, aż do krzyku i wrzasku. Rakieta staruje, dziecko wyskakuje wyciągając ramiona w górze i krąży po orbicie przez chwilę, po czym spokojnie ląduje. Ta zabawa pomaga przezwyciężyć napięcie i pozwala na "wyładowanie" się.
2. Pojedynek na dłonie
Ta zabawa może być metodą na rozwiązywanie sporów między rodzeństwem, bowiem potrzebna jest dwójka dzieci. Siadają naprzeciwko siebie, wyciągają swoje dłonie i zaczynają się przepychać. Można też spróbować przepychanek samymi kciukami, plecami lub całym ciałem, z ramionami skrzyżowanymi na piersi. Zabawa ta pozwoli na bezpieczny "pojedynek", który rozładuje napięcie pomiędzy dwoma osobami i nieco zmęczy ich złość.
3. Papierowa wojna
To także propozycja, którą z powodzeniem można wykorzystać, gdy stosunki między rodzeństwem zaczynają przypominać relację psa i kota. Stare gazety gnieciemy w kulki i obrzucamy się nimi nawzajem na dany sygnał. Zabawę można urozmaicać, np. poprzez rzucanie tylko stopami, tylko na siedząco, tylko lewą ręką. Najważniejsze, by na początku wprowadzić zasadę, że nikomu nie można zrobić krzywdy.
4. Głaskanie jeża
Jedna osoba zwija się w ciasny kłębek, najeża się, jest urażona i wściekła. Dziecko musi teraz pomóc mu otworzyć się, ale nie może próbować go przełamać siłą. Może rozmawiać z jeżem, głaskać go, przekonywać. Po pewnym czasie zamieniamy się rolami i to dziecko jest jeżem. Ta zabawauczy nawiązywania nieagresywnych kontaktów i spokojnej rozmowy w sytuacji zdenerwowania. Pozwala też na wyobrażenie sobie, co czuje ktoś wściekły i zły i jak można mu wtedy pomóc.
5. Wściekły list
Nasza wściekłość jest czasami tak duża, że mamy ochotę krzyczeć na kogoś i obrzucić go brzydkimi wyrazami. Zrobić tego nie mamy odwagi i nie bardzo możemy, ale napisać o tym, co nas boli, denerwuje, czym nas urażono i co sobie myślimy, jak najbardziej wolno. Taki wściekły list pozwala na wyrzucenie z siebie złych emocji i pozbycie się wewnętrznego ciężaru. Korespondencję można podrzeć na kawałeczki, wyrzucić lub spalić - złości mówimy definitywne do widzenia!źródło: tu
poniedziałek, 7 grudnia 2015
Tradycje i zwyczaje polskiej wigilii - warsztaty
Dzisiaj, na świątecznym spotkaniu warsztatowym rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach polskich. Wykonaliśmy mapę mentalną, za pomocą której, udało nam się wyselekcjonować symbolikę Wigilii Świąt Bożego Narodzenia.
W czasie zajęć artystycznych, wykonaliśmy wybraną przez nas samych techniką - choinki. Do twórczej pracy włączyli się rodzice, którzy pomagali nam w rozplanowaniu drobnych elementów na pracy.
Potem wspólnie ucztowaliśmy, śpiewaliśmy i słuchaliśmy kolęd w wykonaniu chórku młodszych koleżanek z zaprzyjaźnionej szkoły.
W czasie zajęć artystycznych, wykonaliśmy wybraną przez nas samych techniką - choinki. Do twórczej pracy włączyli się rodzice, którzy pomagali nam w rozplanowaniu drobnych elementów na pracy.
Potem wspólnie ucztowaliśmy, śpiewaliśmy i słuchaliśmy kolęd w wykonaniu chórku młodszych koleżanek z zaprzyjaźnionej szkoły.
Subskrybuj:
Posty (Atom)