wtorek, 30 czerwca 2015

Wakacyjne rady

Mamy piękne, słoneczne, beztroskie wakacje :). Odpoczywajcie, bawcie się, tańczcie i róbcie to, co lubicie, ale pamiętajcie:
Wasze zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze!


czwartek, 25 czerwca 2015

Ślemy nasze prawa latawcami do nieba...

 „Ślemy nasze prawa latawcami do nieba”- zajęcia w terenie.

Na zrobionych w klasie latawcach uczniowie napisali prawa dla nich najważniejsze. 
Podsumowaniem zajęć innowacyjnych był happening – uczestnicy w parku miejskim puszczali latawce i wyśpiewali swoje prawa.













wtorek, 23 czerwca 2015

Integracyjnie

Dzień tuż...  przed końcem roku szkolnego spędziliśmy rekreacyjnie... w mieście.  Był czas na podsumowania, rozmowy, zabawy i wspólne biesiadowanie.








poniedziałek, 15 czerwca 2015

Zajęcia warsztatowe z uczniami

"Jestem ambasadorem praw"
O taki tytuł zabiegali dzisiaj uczniowie - uczestnicy  innowacji pedagogicznej "Prawa dziecka frazes czy fundament?"
Po półgodzinnym turnieju "Prawa, ważna sprawa" nastąpił najbardziej stresujący moment: test wiadomości i umiejętnści "Prawa dziecka i nie tylko...", który po pozytywnym zaliczeniu, dawał przywilej, do otrzymania honorowej odznaki "Ambasador praw".










środa, 10 czerwca 2015

Robimy latawce - zajęcia plastyczno -techniczne

Latawce” – Hanna Ożogowska

Hej, zadarły dzieci głowy
Wysoko, wysoko!
Co to za ptak kolorowy
Leci ku obłokom?

Ma zabawną płaską głowę,
Dwa długie ogony!
- To latawiec! To latawiec
z papieru sklejony!
 
Krótka historia latawca

Dawno, dawno temu za siedmioma lasami, za siedmioma górami za krainą mrozem płynącą ,a dokładnie w Chinach tak około 5 v p.n.e powstałt pierwsze wzmianki o latawcach. Nic w tym dziwnego bo tylko tam był już znany papier i jedwab, materiały na tyle lekkie i mocne, że można było przy ich pomocy budować latawce. Najczęściej używano latwaców do zabawy, jako ozdób przy różnych okolicznościach a także na wojnie. Chińczycy używali wielkich latawców z gwiazdkami do straszenia wrogów
W Chinach jest też przesąd, o tym, ze odcięty latawiec odlatujący w nieznane zabiera ze sobą wszystkie troski. Melanezyjczycy używali latawców do połowów ryb.Wypuszczali latawiec nad morze, a do niego przywiązywali linkę z haczykiem.

Do Europy latawiec trafił trzysta lat później a pierwsze wzmianki z 200r.p.n.e. wspominają o rzymskim latawcu DRACO W Europie latawce zazwyczaj miały kształt głowy smoka i też służyły jako postrach na wroga. W 1894r, Anglik B. Baden-Powell zbudował pierwszy latawiec zdolny unieść człowieka i wykonał na nim kilka lotów.
Od roku 1900 latawce przeważnie służyły do badań meteorologicznych .


Dziś latawce płaskie i skrzynkowe służą przede wszystkim do zabawy a konstrukcje o skomplikowanej budowie, służą jako siła pociągowa dla wózków, nart, sań, łodzi, desek pływających i śnieżnych.
 
Po zapoznaniu się z historią latawca, uczniowie, według instrukcji rysunkowej, wykonali takie oto cudeńka ;)
















wtorek, 2 czerwca 2015

Innowacyjne zajęcia warsztatowe z udziałem rodziców

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”  - warsztaty z uczniami i rodzicami


Część I
 "Nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest"... z Korczakiem w tle... - zajęcia  z uczniami i ich rodzicami.
   
    Zajęcia rozpoczęłyśmy od przypomnienia uczniom definicji prawa, regulaminu, norm społecznych. Z pomocą prezentacji multimedialnej pokazałyśmy czy i dlaczego prawa, regulaminy, normy są  konieczne w życiu. Odwoływałyśmy się do różnych sytuacji z życia codziennego: w domu, szkole, sklepie, busie, najbliższym otoczeniu, do doświadczeń dzieci. Padały pytania, czy dochodziło w nich do łamania prawa, jeśli tak, to jakie prawo zostało naruszone. Niektóre sytuacje wymagały przepracowania, prosiłyśmy dzieci i rodziców o odegranie ról, nazwania różnych uczuć i emocji. Uczniowie starali się też ocenić, czy dobrze czuli się w danej roli, sytuacji. Musieli również powiedzieć, co należałoby zrobić, by było lepiej, spokojniej radośniej. Jak można było uniknąć danej sytuacji, inaczej rozwiązać problem.
Na koniec zajęć spróbowaliśmy wspólnie, uczniowie i rodzice, odpowiedzieć na pytanie " dlaczego nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest?"












Część II
Prawo memu sercu bliskie – działalność artystyczna

Po słodkim poczęstunku przy herbatce celebrującym Dzień Dziecka i Dzień Matki, uczestnicy warsztatów próbowali  dokonać analizy rankingu praw w odczuciach subiektywnych.  
Na odrysowanej własnej dłoni odpowiadali sobie na pytanie: Które prawo jest dla nich najważniejsze? Graficznie nazwali uczucia towarzyszące najważniejszemu prawu w bieżącym tygodniu nauki szkolnej. Powstały na paluszkach emotikonki wyrażające różne uczucia, jako reakcje na rozmaite sytuacje życia codziennego. Zajęcia ukoronowaliśmy odczytaniem przez uczniów i rodziców ich najważniejszych praw, co sprowokowało do wyrażenia oczywistej puenty że
każdy człowiek ma prawa.

















Część III
"Reaguj, masz prawo"  warsztaty z rodzicami

  Spotkanie to było  inicjatywą włączającą rodziców naszych dzieci w kampanię społeczną Rzecznika Praw Dziecka – REAGUJ. MASZ PRAWO, której celem jest zmiana biernej postawy ludzi wobec aktów krzywdzenia dzieci oraz zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy.
Pokazana prezentacja multimedialna „Jak reagować?”  i spoty kampanii Reaguj. Masz prawo. sprowokowały do otwartej dyskusji popartej przykładami i własnymi doświadczeniami. Rodzice w pełni poparli słuszność kampanii, mają świadomość istnienia praw dziecka, wiedzą że należy ich przestrzegać, egzekwować od innych ich poszanowania. Nie boją się otwarcie mówić o sytuacjach, gdzie dochodzi do łamania czy naginania nie tylko praw dzieci, człowieka,  ale i prawa w ogóle. Przyznali się, że nie zawsze zrozumiałe były dla nich kampanie społeczne, nie zwracali na nie większej uwagi, nie zdawali sobie sprawy, że ich głos może być ważny. Teraz nie tylko słuchają czy czytają o takich inicjatywach, ale próbują aktywnie się w nie włączać.