15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk.
Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Unicef w 2008 roku. Od tego czasu 15 października jest okazją do rozmowy, o tym jak ważne dla zdrowia jest mycie rąk.
Mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o ok. 90%, a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje.
Często wydaje nam się, że jeżeli czegoś nie widać to tego nie ma. W ten sposób ignorujemy miliony drobnoustrojów, takich jak: bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty, które codziennie przenosimy na rękach. Niektóre bakterie mogą wywoływać, np. zatrucie żołądkowe czy biegunkę. Wirusy natomiast powodują trudne w leczeniu infekcje. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie jesienno-zimowych zachorowań. Większość z nas pamięta, w jaki sposób rozprzestrzeniają się zarazki przeziębienia i grypy:
- Za każdym razem kiedy kichamy czy kaszlemy kropelki z wirusem przedostają się do powietrza. Jeżeli dostaną się one do układu oddechowego, mogą powodować choroby.
- Wirusy mogą być przenoszone na rękach i różnych powierzchniach. Wystarczy mieć kontakt z rękami zainfekowanej osoby lub zakażonymi przedmiotami, a następnie dotknąć swojego nosa lub oczu, aby się zarazić.
"Wirusy i bakterie"- praca grupowa w wykonaniu uczniów
zespołu edukacyjno-terapeutycznego
zespołu edukacyjno-terapeutycznego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz